Geokomunitný portál vám prináša Geokomunita

Úrad geodézie kartografie a katastra oslavuje Svetový deň geodetov a kartografov

Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republikyÚrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky (ÚGKK SR) organizuje 21. marca 2019 stretnutie pri príležitosti Svetového dňa geodetov a kartografov.

Cieľ

Cieľom stretnutia je informovať verejnosť o mapových podkladoch, údajoch a službách, ktoré je možné získať z rezortu geodézie, kartografie a katastra. Z prezentácií získate odpovede napríklad aj na tieto otázky:

  • Bojíte sa o svoju nehnuteľnosť? Ponúkneme Vám riešenie.
  • Kedy potrebujete geometrický plán? Vysvetlíme vám.
  • Chcete si overiť vlastníka nejakej nehnuteľnosti? Ukážeme Vám, ako na to.
  • Potrebujete základné mapové podklady? Povieme Vám, ako ich získať.
  • Ktorý názov je oficiálny: Žiarska dolina alebo Smrečianska dolina? Vysvetlíme Vám, kde nájsť odpoveď.
  • Chcete vedieť, ako geodeti určujú priestorovú polohu bodov v reálnom čase s centimetrovou presnosťou? Môžete si to s nami aj vyskúšať.
  • Viete, že geodeti prispievajú aj do predpovedí počasia. Nie? Tak my Vám to vysvetlíme.
História

Svetový deň geodetov a kartografov bol oficiálne ustanovený minulý rok z iniciatívy Rady európskych geodetov (CLGE – Comité de Liaison des Géometres Européens, združuje najväčšie geodetické organizácie 38 štátov Európy) po dohode s Medzinárodnou federáciou geodetov (FIG – Fédération Internationale des Géometres, združuje vyše 100 národných profesijných geodetických organizácií a asociácií z 90 štátov sveta) a s Národnou spoločnosťou profesionálnych geodetov USA (NSPS – National Society of Professional Surveyors). Za tento deň bol dohodnutý 21. marec. Prvýkrát bol Svetový deň geodetov a kartografov spoločne oslávený všetkými tromi organizáciami v sídle Svetovej banky vo Washingtone 21.3.2018.

Čas a miesto

Stretnutie geodetov a kartografov je bezplatné a uskutoční sa vo štvrtok 21.3.2019 v čase 09:00 – 12:00 v zasadačke ÚGKK SR na 3. poschodí, Chlumeckého 2, Bratislava.

Registrácia

Vašu účasť nahláste najneskôr do 13. marca 2019 na matus.fojtl(zavinac)skgeodesy.sk.

Zdroj: ÚGKK SR, teraz.sk

Pridaj komentár