Geokomunitný portál vám prináša Geokomunita

Tibor Lieskovský v Rádiu Slovensko o mapovaní mayskej civilizácie

Tibor LieskovskýPráve pred mesiacom som si vypočul reláciu Nočná pyramída na stanici Rádio Slovensko, ktorej hosťom bol Tibor Lieskovský. V článku sa dozviete viac o jeho 5-týždňovej pracovnej misii v Guatemale, počas ktorej využíval poznatky z geodézie, geoinformatiky a archeológie. S kým spolupracuje na výskume mayskej civilizácie?

Kto je Tibor Lieskovský

Ing. Tibor Lieskovský, PhD. je vysokoškolský pedagóg, pôsobiaci na Katedre geodetických základov Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Vyučuje predmety: Priestorové modelovanie v GIS, Geoinformatika, CAD systémy. Na Slovensku pomocou geodézie mapuje rondely, či sakrálne priestory. Je súčasťou slovenského tímu, ktorý už niekoľko rokov skúma pradávnu civilizáciu Mayov.

Tibor Lieskovský pri mayskom meste Tikal, čo je 20 km od jeho archeologickej lokality – Žraločieho komplexu.

Tibor Lieskovský v médiách

Ako prebiehala práca na vykopávkach v džungli si môžete vypočuť v rozhovore s moderátorkou Kate Martinkovou. Reláciu Nočná pyramída vysielalo Rádio Slovensko dňa 6.10.2016. Spolu s Ing. Alexandrou Rášovou sa Tibor okrem mapovania zúčastnil konferencie a výstavy, ktorú v Guatemale zorganizoval slovenský tím výskumníkov.

Tibor Lieskovský v Rádiu Regina s redaktorom Richardom Šümeghym

Tibor Lieskovský bol v rozhlase už pred tohtoročnou expedíciou. V utorok 19. júla 2016 som ho hodinu počúval naživo v Rádiu Regina s redaktorom Richardom Šümeghym. Rozhovor s ním začína v 5. minúte a 50. sekunde. Tibor rozprával o geoinformatike, 3D vizualizácii a o mapovaní mayskej civilizácie v Guatemale, kam odlietal 21. júla s archeologickým tímom, aby počas 5 týždňov v období dažďov dokončil prieskum pyramídy – Žraločieho komplexu.

O tom, ako Slováci objavili pyramídu, priniesla dňa 31. októbra 2016 reportáž TV Markíza.

Archeologicko-geodetický výskum

Na projekte mapovania mayskej civilizácie Tibor dlhodobo spolupracuje s Ing. Jakubom Strakom a Ing. Jurajom Papčom, PhD., ktorý pri práci využíva meraciu techniku spoločnosti Geotronics Slovakia. Cieľom archeologicko-geodetického výskumu pracovníkov Katedry geodetických základov Stavebnej fakulty STU v Bratislave je uzatvoriť mapovanie lokality Uaxactún a pripraviť podrobný atlas máp všetkých objavených lokalít s podrobnými štruktúrami jednotlivých budov. Pre záverečné skompletizovanie sú dôležité podklady z leteckého laserového skenovania, ktoré sa momentálne realizuje v džungli.

Pridaj komentár