Geokomunitný portál vám prináša Geokomunita

Konferencia OSSConf 2024: sekcia Open GIS & Open Data

Logo konferencie OSSConf 2024Pre priaznivcov otvorených geografických informačných systémov a verejne dostupných údajov pripravujeme zaujímavý program žilinskej konferencie OSSConf – Otvorený softvér vo vzdelávaní, výskume a v IT riešeniach. Zverejnený program a abstrakty sekcie Open GIS & Open Data.

Od utorka 2. júla do štvrtka 4. júla 2024 sa v Žiline uskutoční 12. ročník konferencie OSSConf. Komunitné podujatie organizuje Spoločnosť pre otvorené informačné technológie v spolupráci s Fakultou riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline, Československým sdružením uživatelů TeXu, Českou statistickou společností a Geokomunitou.

OSSConf 2024 je bez vložného a zúčastniť sa jej môžete pasívne ako diváci alebo aktívne ako rečníci. Predpokladá sa šesť sekcií: LaTeX & R, Open AI, OSS vo vzdelávaní, Open hardvér, Vývoj OSS, Open GIS & Open Data. Z konferencie sa plánuje vydať zborník recenzovaných príspevkov v plnom znení a abstraktov nerecenzovaných vystúpení.

Tematické okruhy Open GIS & Open Data

  • open source GIS softvér (užívateľské skúsenosti, vzdelávanie a výstupy v QGIS, gvSIG, GRASS, GeoServer apod.)
  • open source webové mapové služby (študentské a komunitné geoaplikácie, geoportály štátnej správy a samosprávy, GIS hostingové služby)
  • otvorené geografické dáta (štátne údaje a mapy verejne publikovateľné bez obmedzení, OpenStreetMap)

Ak sa chcete na žilinskej konferencii podeliť s komunitou o výsledky svojej práce, potom do piatku 31. mája kontaktuje organizátora sekcie Mila Ofúkaného s názvom prednášky. Následne bude pripravený predbežný program. Kompletné a pravidelne aktualizované informácie o OSSConf 2024 nájdete aj v článku na Promospravach alebo v diskusii na Facebooku.

Program Open GIS & Open Data

3. júla 2024

12:15-12:30 Tomáš Dekan: Publikovanie priestorových údajov ÚGKK SR pod licenciou open data

16:00-19:00 Miloslav Ofúkaný, Patrik Brigant, Radim Štampach: Missing Maps mapathon Žilina #14 (workshop)

4. júla 2024

10:00-10:10 Miloslav Ofúkaný: Otvorenie sekcie Open GIS & Open Data

10:10-10:30 Jan Růžička, Oto Kaláb, Kateřina Růžičková: Zásuvný modul Dyna Crop

10:30-10:50 Róbert Sásik, Dáša Smrčková, Jakub Chromčák, Jana Ižvoltová: Výučba Open Source databázových systémov v GIS pre odbor Geodézia a kartografia

10:50-11:20 Martin Tuchyňa, Martin Koška, Peter Mozolík: Open source pre podporu INSPIRE na Slovensku

11:20-11:30 prestávka

11:30-11:50 Jakub Šperka: Integrácia nízkonákladových a otvorených technológii vo vývoji geodetického vybavenia

11:50-12:20 Michal Páleník: Analýzy regionálnych údajov o demografii a nezamestnanosti krajín Vyšehradskej skupiny v  R a PostGIS

12:20-12:50 Michal Plánka, Jaroslav Burian: Otevřená geodata jako klíč pro informovanou společnost v Česku

12:50-13:00 Miloslav Ofúkaný: Ukončenie sekcie Open GIS & Open Data

Abstrakty Open GIS & Open Data

Ing. Tomáš Dekan (Geodetický a kartografický ústav Bratislava): Publikovanie priestorových údajov ÚGKK SR pod licenciou open data

Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky (ÚGKK SR) publikuje množstvo digitálnym priestorových údajov a webových mapových služieb, z ktorých mnohé sú poskytované ako otvorené údaje (Open Data) a sú tak voľne a bezodplatne dostupné širokej verejnosti.

Medzi najviac využívané patria produkty leteckého snímkovania a laserového skenovania (LLS), ktoré nachádzajú využitie v rôznych oblastiach. V roku 2017 začal ÚGKK SR v spolupráci s Národným lesníckym centrom letecké snímkovanie a tvorbu ortofotomozaiky SR. Jeden cyklus tvorby, počas ktorého sa nasnímkuje celé Slovensko, trvá tri roky a ročne sa spracuje 1/3 územia SR. Momentálne prebieha už 3. cyklus, kde raster ortofotomozaiky vo formáte TIFF má priestorové rozlíšenie 15 cm/pixel. Pri projekte LLS bol úspešne ukončený 1. cyklus, ktorý prebiehal v rokoch 2017 až 2023. V roku 2022 bol spustený 2. cyklus projektu LLS a údaje z prvých naskenovaných lokalít sú už dostupné na poskytovanie.

Medzi poskytované produkty LLS patria klasifikované mračno bodov, digitálny model reliéfu (DMR) a digitálny model povrchu (DMP). DMR 5.0 a DMP 1.0 z 1. cyklu projektu LLS sú poskytované v rastrovom formáte TIFF s priestorovým rozlíšením 1 m. DMR 6.0 a DMP 2.0 z 2. cyklu projektu LLS sú poskytované v rastrovom formáte TIFF s priestorovým rozlíšením 0,5 m. Mračná bodov sú poskytované vo formátoch LAS a LAZ.

Z údajov ZBGIS (Základná báza údajov pre geografický informačný systém) sú voľne dostupné na stiahnutie administratívne hranice, geografické názvoslovie a ZBGIS Raster, ktorý reprezentuje nové štátne mapové dielo a predstavuje export údajov z databáz ZBGIS s priradenou kartografickou reprezentáciou v rastrovej forme vo formáte TIFF pre mierky 1:5 000 – 1:50 000.

Otvorené údaje katastra nehnuteľností sú poskytované prostredníctvom webovej aplikácie Atribúty katastrálneho operátu (https://ako.vugk.sk). Aplikácia poskytuje metaúdaje o súbore geodetických informácií katastra nehnuteľností a takisto umožňuje stiahnutie vektorových katastrálnych máp zo zvoleného katastrálneho územia vo formáte GeoPackage. Stiahnutý súbor obsahuje nasledujúce vrstvy s vybranými atribútmi: hranice katastrálneho územia, parcely C, parcely E a ZAPPRAR (hranice druhov pozemkov, ktoré nie sú hranicami parciel).

Ďalšou formou poskytovania priestorových údajov ZBGIS a katastra nehnuteľností sú webové mapové služby publikované podľa OGC štandardov WMS, WMTS a WFS.

ÚGKK SR takisto pripravuje a sprístupňuje údaje podľa smernice INSPIRE pre témy Administratívne hranice, Budovy, Dopravné siete, Geografické názvoslovie, Hydrografia, Katastrálne parcely, Ortometria a Výška. Okrem WMS služieb sú INSPIRE údaje dostupné na stiahnutie ako dátové balíčky vo formátoch GML, GeoPackage a ESRI GDB alebo v prípade rastrových údajov vo formáte TIFF.

ÚGKK SR poskytuje prístup k týmto údajom a mapovým službám prostredníctvom webovej stránky www.geoportal.sk a webovej aplikácie MAPKA – Mapový portál katastra (https://zbgis.skgeodesy.sk/mapka/).

Ing. Jan Růžička, Ph.D. (GISMentors), Mgr. Oto Kaláb, Ph.D. (Prírodovedecká fakulta Ostravskej univerzity), Ing. Kateřina Růžičková, Ph.D. (Hornicko-geologická fakulta Vysokej školy banskej – Technická univerzita Ostrava): Zásuvný modul Dyna Crop

S rozvojem družicových systémů je k dispozici stále větší množství dat, která nám mohou pomoci s analýzou stavu krajiny. S využitím těchto dat, která se nejčastěji dělí do čtyř kategorií: multispektrální, hyperspektrální, radarová a lidarová, je možné vytvářet různé tematické výstupy. Příkladem může být jednoduchý normalizovaný vegetační index, známý pod zkratkou NDVI, který kombinací červeného a blízkého infračerveného pásma dokáže uživateli zobrazit indikaci zdravotního stavu vegetace. Zásadní výhodou družicových dat je také to, že je možné získávat záznamy v pravidelných intervalech a sledovat tak vývoj území. Řada dat je k dispozici i zcela zdarma, příkladem může být systém Sentinel, provozovaný agenturou ESA (European Space Agency). Získání a analýza dat však může být pro nezkušeného uživatele opravdovým problémem. Z tohoto důvodu vznikají různé aktivity, které se snaží práci s těmito zdroji zjednodušit.

Zásuvný modul Dyna Crop slouží pro komunikaci s API společnosti World From Space. Toto API umožňuje podrobnou analýzu družicových dat pro účely zemědělství. Zásuvný modul byl vyvinut v rámci skupiny GISMentors ve spolupráci se společností World From Space. Umožňuje využít QGIS k vytvoření zájmových polygonů a k vizualizaci výstupních indexů družicových dat. API nabízí výpočet celé řady vegetačních indexů a jiných produktů a také sestavení zonace území dle různých kritérií.

Úplný výčet produktů je k dispozici v dokumentaci na https://docs.dynacrop.space/docs/#/products. Zde uvedeme pouze jejich seznam:

  • ARI1 – Anthocyanin Reflectance Index 1,
  • CAR_RE – Red–edge Carotenoid Reflectance Index,
  • CCC – Canopy Chlorophyll Content,
  • CCI – The Chlorophyll Carotenoid Index,
  • CL_RE – Red–Edge Chlorophyll Index,
  • CWC – Canopy Water Content,
  • EVI – Enhanced Vegetation Index,
  • FAPAR – Fraction of Photosynthetically Active Radiation,
  • IRECI – Inverted Red–Edge Chlorophyll Index,
  • LAI – Leaf Area Index,
  • MNDWI – Modified Normalized Difference Water Index,
  • MSAVI2 – Modified Soil–adjusted Vegetation Index,
  • MTVI2 – Modified Triangular Vegetation Index – Improved,
  • NDMI – Normalized Difference Moisture Index,
  • NDRE – Normalized Difference Red Edge Index,
  • NDREX – Normalized Difference Red Edge Index,
  • NDVI – Normalized Difference Vegetation Index,
  • NDWI – Normalized Difference Water Index,
  • NMDI – Normalized Multi–band Drought Index,
  • PRI – Photochemical Reflectance Index,
  • PVI – Perpendicular Vegetation Index,
  • SI – Salinity Index,
  • SIPI – Structure Insensitive Pigment Index,
  • SMI – Soil Moisture Index,
  • SOC_VIS – Soil Organic Carbon,
  • SOC_SWIR – Soil Organic Carbon,
  • WIW – Water In Wetlands,
  • YRSI – Yellow Rust Spore Index).

Stručně popíšeme některé z nich.

  • ARI1 – Anthocyanin Reflectance Index 1 umožňuje detekci, jak rostliny reagují na zátěž z prostředí v podobě sucha, nedostatku výživy a vlivu patogenů. Jako zdroj je využíván systém družic Planet a jimi pořízená multispektrální data.
  • CL_RE – Red–Edge Chlorophyll Index umožňuje detekovat stav chlorofylu ve strukturách rostliny a lépe než index NDVI poukázat na vývoj rostliny, zejména v rané fázi růstu. Jako zdroj je využíván systém družic Sentinel a jimi pořízená multispektrální data.
  • NMDI – Normalized Multi–band Drought Index umožňuje detekci přítomnosti vodní složky v listech a půdě. Jako zdroj je využíván systém družic Sentinel a jimi pořízená multispektrální data.
  • SMI – Soil Moisture Index umožňuje detekci vlhkosti půdy. Jako zdroj je využíván systém družic Sentinel a jimi pořízená radarová data (SAR).

Zásuvný modul pak tyto výsledky vizualizuje v podobě rastrových dat a grafů, které ukazují vývoj území v čase. V rámci prezentace bude představeno API, zásuvný modul a také se podíváme na fungování samotného modulu. Pro posluchače může být například zajímavé, jakým způsobem je řešeno asynchronní zpracování realizovaných požadavků na API.

Ing. Róbert Sásik, PhD., Ing. Dáša Smrčková, Ing. Jakub Chromčák, PhD., doc. Ing. Jana Ižvoltová, Dr. (Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline): Výučba Open Source databázových systémov v GIS pre odbor Geodézia a kartografia

Tento príspevok skúma výučbu open source databázových systémov v geografických informačných systémoch pre študentov odboru geodézia a kartografia. Zdôrazňuje význam spracovania údajov do informácií a využívanie priestorových databáz. Predstavuje postup inštalácie a konfigurácie PostgreSQL a jeho rozšírenia PostGIS pre spracovanie geografických dát.

Ing. Martin Tuchyňa, PhD., Ing. Martin Koška, Mgr. Peter Mozolík (Ministerstvo životného prostredia SR): Open source pre podporu INSPIRE na Slovensku

Intro

Budovanie a prevádzka národnej infraštruktúry priestorových informácií (NIPI) (https://inspire.gov.sk) ako Slovenského príspevku k Európskej iniciatíve INSPIRE (https://inspire.ec.europa.eu) sú v úzkom v spojení s využívaním otvoreného softvéru už viac ako 15 rokov. Hlavným poslaním INSPIRE je posilniť zdieľanie a využívanie priestorových informácií, ktoré majú dopad na životné prostredie. V rámci tohto poslania zohráva softvér s otvoreným kódom dôležitú úlohu.

Životný cyklus

V rámci úsilia zabezpečenia harmonizovaného zdieľania priestorových informácií medzi ich poskytovateľmi a používateľmi je potrebné zohľadniť všetky fázy životného cyklu údajov, od ich zberu/tvorby, cez následné spracovanie, harmonizáciu, harmonizované zdieľanie (publikáciu) až po samotné využitie a následnú archiváciu. Po implementácie INSPIRE na Slovensku boli postupne nasadzované a vyvíjané rôzne softvérové riešenia – od proprietárnych, cez open source až po špecifické “custom” aplikácie. V súčasnosti je možné skonštatovať, že z pohľadu koordinácie INSPIRE na Slovensku je väčšina bežiacich a vyvíjaných riešení postavená nad open source, prípadne vlastným (custom) vývojom s použitím open source komponentov s perspektívou jeho sprístupnenia pod otvorenou licenciou s cieľom zlepšiť tieto softvérové riešenia a podporiť ich opätovné využitie.

Infraštruktúra

Základom pre rozvoj a prevádzku softvérových riešení je serverová infraštruktúra, ktorá dnes vytvára nevyhnutný základ pre webovo orientované GIS aplikačné riešenia. Pre podporu implementácie INSPIRE na Slovensku bola v prostredí Vládneho cloudu vytvorená infraštruktúra využívajúca prostredia open source operačných systémov (Ubuntu, CentOS), aplikačné služby (napr. Nextcloud, INSPIRE validator), ktoré vytvárajú ucelenú GeoICT platformu GeoCloud (https://geocloud.gov.sk). Pre atomizáciu konfigurácie a prevádzku infraštruktúry sa využíva Ansbile. Okrem týchto sú v infraštruktúre nasadené ďalšie overené open source softvérové riešenia (NGINX, Haproxy, BIND, OpenSMTP, Borgbackup, Fluentd, Squid a ďalšie).

Správa údajov, transformácie, publikácia služieb a dokumentácia metaúdajmi

Údaje predstavujú kľúčovú časť infraštruktúry a pre ich správu platforma GeoCloud využíva viaceré otvorené softvérové komponenty. Pre správu priestorových údajov sú využívané technológie PostgreSQL/PostgGIS. Transformáciu a publikáciu v spolupráci s PostGIS zabezpečuje Geoserver s app schema pluginom, pričom pre podporu rýchlejšieho vykresľovanie využitím techniky dlaždicovania je využívané riešenie Mapproxy. Metaúdaje slúžia na popis a uľahčenie vyhľadávania údajov, služieb a aplikácií. Zároveň metaúdaje predstavujú dôležitý spojovací prvok medzi poskytovateľmi a používateľmi digitálneho priestorového obsahu.

Monitoring

Pre zabezpečenie prehľadu o stave infraštruktúry zohráva kľúčovú úlohu systémový a prevádzkový monitoring. Tu vstupujú riešenia od Zabbix (monitoring infraštruktúry a platformy), Elasticsearch, Heartbeat & Kibana (monitoring dostupnosti INSPIRE služieb).

Využívanie

Platforma Geocloud takisto vytvára prostredie pre prevádzku a rozvoj 3 hlavných INSPIRE aplikácií:

– Register priestorových informácií (https://rpi.gov.sk) – (frontend Angular, backend FastAPI + PostgreSQL/PostGIS) – určený prioritne ich poskytovateľom

– Národný Geoportál (https://geoportal.gov.sk) – (frontend Vue.js / Vuetify, backend FastAPI + PostgreSQL/PostGIS) – zameraný na používateľov

– Websídlo NIPI (https://inspire.gov.sk) – (frontend Next) – poskytujúce informácie o problematike INSPIRE na Slovensku

– CMS systém (PHP + PostgreSQL)

Prínosy

Využívanie Open source technológií z pohľadu MŽP SR prinieslo za doterajšie obdobie nemalé pozitívne prínosy, od úspory verejných zdrojov, silnej nezávislosti a obmedzenia vendor locku, cez vytvorenie možností spolupráce so špecifickými externými expertmi bez potreby zložitých postupov štúdia prostredia a špecifických požiadaviek konkrétnych softvérových nástrojov.

Výzvy

Samozrejme využívanie Open source technológií prináša i výzvy. Najvýraznejšou je obmedzená expertízna ponuka v segmente ľudských zdrojov, niektoré obmedzenia v oblasti užívateľského komfortu predovšetkým pri frontendových rozhraniach, prípadne obmedzenej komunitnej podpory niektorých Open source produktov. Napriek tomu je možné skonštatovať, že sa zatiaľ orientácia na podporu softvérových riešení nad otvoreným kódom ukazuje v podmienkach MŽP SR pre oblasť podpory INSPIRE ako dobré rozhodnutie, ktoré hlavne s odstupom času začína prinášať svoje prínosy.

Ing. Jakub Šperka (Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave): Integrácia nízkonákladových a otvorených technológii vo vývoji geodetického vybavenia

Práca spracováva problematiku implementácie otvorených a nízkonákladových IoT riešení v geodézii. Skúma možnosti zapojenia internetu vecí do tvorby funkčných prototypov vybavenia použiteľného na geodetické činnosti, jeho interakciu a možnosti ovládania. Práca popisuje jednotlivé aspekty tvorby funkčného prototypu elektronického príslušenstva pre geodetické odrazné hranoly, ktorá umožní automatické natáčanie cieľa v rámci geodetickej siete, pri realizácii merania s univerzálnou meracou stanicou.

Produktom vývoja, ktorý práca opisuje, je funkčný prototyp spolu z príslušným technickým a programovým riešením založeným na platforme ESP32. Vývoj programu ovládacieho panelu v jazyku Python zahŕňa prehľadné používateľské, pre intuitívne ovládanie a modifikáciu. Produkt je podrobený praktickému testovaniu vo vybranej aplikačnej oblasti geodézie a geoinformatiky.

Počas celého vývoja jednotlivých súčasti systému je braný ohľad na otvorenosť, jednoduchosť a modifikovateľnosť riešenia, aby mohli byť implementované pripomienky užívateľov a zachovaná cenová dostupnosť v porovnaní s komerčnými riešeniami. Vývoj príslušného produktu s ohľadom na praktickosť použitia v teréne a ľahkú dostupnosť, podporuje jeho využitie v praxi, a tým môže napomôcť zefektívniť vykonávanie niektorých geodetických činností v špecifických podmienkach.

Mgr. Michal Páleník, PhD. (Inštitút zamestnanosti, Fakulta managementu Univerzity Komenského v Bratislave): Analýzy regionálnych údajov o demografii a nezamestnanosti krajín Vyšehradskej skupiny v  R a PostGIS

Vykresľovanie máp je často vnímané ako technicky veľmi náročná úloha, čo v skutočnosti nie je. V príspevku si na konkrétnom datasete ukážeme, ako jednoducho vytvoriť graf či mapu so štatistickými údajmi. Použijeme výhradne slobodne licencovaný autorom vytvorený LAU1 dataset a softvér pod slobodnou licenciou (R, PostgreSQL a PostGIS).

Predstavíme LAU1 dataset dostupný na webstránke Inštitútu zamestnanosti https://www.iz.sk/okresy s doi:10.5281/zenodo.6165135. Obsahuje údaje o demografii (počty ľudí v jednotlivých vekových skupinách podľa rodu) a nezamestnanosti (počty uchádzačov o zamestnanie podľa rodu, veku, vzdelania, dĺžky evidencie) za 733 NUTS4 regiónov vyšehradskej skupiny, ktoré spolu majú 134 084 pozorovaní. LAU1 dataset tiež obsahuje skratku okresu a hlavne polygón hraníc jednotlivých okresov, powiatov a járásov Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska v súradnicovom systéme WGS84 spracovaný z databázy OpenStreetMap. Pre jednoduchosť používania je dataset je exportovaný do formátov ako csv, topojson, sql alebo shp.

Na spracovanie datasetu použijeme kombináciu open source programov PostgreSQL, PostGIS a R. Na uloženie údajov využijeme PostGIS pričom si predstavíme spôsoby načítania údajov do tejto relačnej databázy. Budeme vedieť využívať štandardné SQL príkazy, pričom pre ďalšie analýzy sú najdôležitejšie agregátne funkcie (st_union, group by), prepájanie tabuliek (join) a vyberanie podmnožín (where). Relačná databáza umožňuje rýchle, flexibilné a užívateľský prítulné uloženie údajov.

Samotné vykresľovanie máp budeme realizovať v štatistickom balíku R. Predstavíme si základné príkazy Rka, spôsoby prepojenia PostGISu a R na účely stiahnutia predspracovaných údajov, základné štatistické analýzy a najmä vykresľovanie grafov a máp. Použijeme štandardné knižnice, vďaka čomu je vykreslenie mapy iba niekoľkoriadkový Rkový kód. Záver prednášky je vytvorenie mapy miery nezamestnanosti žilinského kraja a Česko-Slovenska.

Mgr. Michal Plánka (VARS Brno), doc. RNDr. Jaroslav Burian, Ph.D. (Prírodovedecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci): Otevřená geodata jako klíč pro informovanou společnost v Česku

Data se stávají „ropou 21. století“ a jsou již dnes jedním z klíčových prvků pro správné a přesnější rozhodování o správě a rozvoji Česka. Zejména geografická data (geodata) mají nejen v Česku nezastupitelnou podstatu. Geodata, jsou v tomto ohledu mimořádně důležitá, protože poskytují klíčové informace o veřejných službách, infrastruktuře, životním prostředí a mnoha dalších oblastech. Jedná se především o data z nejrůznějších státních registrů a databází, jejichž využití je veřejnosti k dispozici bezplatně. Mnoho těchto datových zdrojů je dnes dostupné také formou otevřených dat (open dat), která jsou základem pro transparentní a participativní správu mezi státními orgány a veřejností.

Díky otevřeným datům mohou občané, instituce nebo firmy snadno získávat informace a monitorovat činnost veřejné správy nebo využívat data pro vzdělávací či komerční účely. Centrálním bodem otevřených dat je Národní katalog otevřených dat (https://data.gov.cz), který shromažďuje otevřená data poskytovaná různými institucemi a organizacemi. Zpracování těchto dat však již vyžaduje jistou technickou znalost, což může být pro některé potenciální uživatele limitující.

Geodata, definovaná jako data s implicitním nebo explicitním vztahem k místu na Zemi, zahrnují široké spektrum informací o geografické poloze a charakteristikách přírodních a antropogenních jevů. V České republice jsou tato data shromažďována a poskytována různými institucemi, jako je Český statistický úřad (ČSÚ) a Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK). Otevřená data umožňují jejich volné a opakované využití bez finančních a technických překážek, což zvyšuje jejich hodnotu a podporuje transparentní a participativní správu.

Nejčastěji využívanými daty jsou především statistická data, avšak stále větší význam získávají data z čidel a senzorů (například měření hluku a znečištění), stejně jako data získaná z dronů, letadel nebo družic (například termální snímky) a další různé typy prostorových dat. Kromě samotných dat je nezbytné zaměřit se také na jejich analýzu, vizualizaci (například prostřednictvím map, mapových aplikací nebo dashboardů) a správnou interpretaci. V tomto ohledu jsou neocenitelnými pomocníky geografické informační systémy (GIS), které nabízejí širokou škálu možností pro správu, analýzu a vizualizaci všech dostupných typů dat. Některé státní instituce v České republice provozují webové mapové portály, které zastupují jejich odbornou činnost a zpřístupňují specifická tematická data široké veřejnosti.

Český statistický úřad (ČSÚ) je klíčovým poskytovatelem socioekonomických statistických dat, která jsou snadno dostupná prostřednictvím Veřejné databáze (https://vdb.czso.cz). Tento portál umožňuje stahování dat za různé územní celky a nabízí jednoduchou vizualizaci dat ve formě grafů a map. Další významný nástroj ČSÚ, Statistický geoportál (https://geodata.statistika.cz), zpřístupňuje data z posledního cenzu z roku 2021, včetně informací o dojížďce a vybraných statistických dat za obce.

Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) poskytuje klíčová prostorová data, včetně základních map, leteckých snímků, katastrálních map a výškopisných dat. Tato data jsou nově dostupná jako otevřená data a lze je prohlížet v Geoprohlížeči (https://ags.cuzk.cz/geoprohlizec). Zajímavou aplikací od ČÚZK jsou Analýzy výškopisu (https://ags.cuzk.cz/av), které zobrazují podrobné 3D digitální modely získané přesným leteckým laserovým snímkováním celého Česka. Aplikace umožňuje analyzovat vybrané vlastnosti terénu, jako je sklon a orientace, nebo hodnotit viditelnost z vybraných bodů.

Kromě těchto hlavních poskytovatelů otevřených dat existuje celá řada dalších státních institucí, které provozují vlastní geoportály se specifickými tematickými daty a interaktivními mapami. Například portál Otevřená data AOPK ČR (https://gis-aopkcr.opendata.arcgis.com) nabízí data o ochraně přírody, Geoportál Národního památkového ústavu (https://geoportal.npu.cz) poskytuje informace o kulturním dědictví, a Atlas veřejné správy (https://portal-vnitro.hub.arcgis.com) zahrnuje různé veřejné služby.

Za zmínku rovněž stojí interaktivní přehledový informační systém Mapy kriminality (dále jen „mapa kriminalita“), který je provozován Policií České republiky a zobrazuje vybranou přestupkovou a trestnou činnost evidovanou Policií České republiky. Mapa kriminality je určena veřejnosti a má přispět k prevenci kriminality. Zobrazuje delikty (přestupky a vybrané trestné činy), kterými se v daném období Policie České republiky zabývala, nad mapovým podkladem, nezobrazuje přesné místo spáchání, pouze podbarvenou oblast, v níž k protiprávnímu jednání došlo.

Cílem příspěvku je ukázat obrovský potenciál využití geografických dat v Česku pro zlepšení kvality života, informovanosti a vzdělání obyvatel, efektivní využití zdrojů a podporu udržitelného rozvoje. Integrace otevřených dat, prostorových dat, analýzy dat a geografických informačních systémů umožňuje lidem lépe porozumět svému okolí a efektivněji plánovat a řídit své činnosti. Dosavadní přístupy založené na intuici, zkušenostech a expertních odhadech mohou být doplněny o objektivní datový pohled, který zefektivňuje způsob fungování a rozhodování v mnoha subjektech.

Pridaj komentár