Geokomunitný portál vám prináša Geokomunita

Novembrový Missing Maps mapathon na Geografickom ústave v Brne

Registrácia na novembrový Missing Maps mapathon na Geografickom ústave v BrneGeografický ústav Masarykovej univerzity a AMAVET 962 v spolupráci s Lekármi bez hraníc a Missing Maps Slovakia organizujú 26. novembra 2021 v Brne hybridný online mapathon v rámci Dní geografie a na počesť OSM GeoWeek, GIS Day.

Geografický ústav Masarykovej univerzity a AMAVET 962 už v decembri 2019 usporiadali spoločný mapovací maratón. Bol to Missing Maps mapathon v spoločnosti Kiwi.com, na ktorom sa zúčastnilo 29 dobrovoľníkov. V Brne sa ostatný prezenčný Missing maps mapathon konal vo februári 2020, kde mapovalo 22 ľudí. Nasledujúce mesiace sa členovia organizačného tímu Missing Maps Brno podieľali na príprave online mapathonov v Čechách a na Slovensku. Po zlepšení pandemickej situácie sú už mnohé mapathony hybridné – dobrovoľníci sú aj online počas prezenčných mapathonov.

Digitálne mapy, satelitné snímky, exotické krajiny, rozvojová pomoc – všetky tieto témy spadajú do geografie a geoinformatiky. Aj preto bude náš novembrový mapathon realizovaný v rámci Dní geografie a na počesť OSM GeoWeek, GIS Day.

Prehľad podujatí počas OpenStreetMap Geography Awareness Week 2021

Čo sa na mapathone bude diať?

Na mapathone budeme spoločne podľa satelitných snímok vytvárať v OpenStreetMap mapu jedného z miest, v ktorom pôsobia Lekári bez hraníc. Pokiaľ nemáte skúsenosti, nevadí. Všetko sa na mieste naučíte a po krátkom školení už budete môcť sami mapovať. Ak máte skúsenosti, tým lepšie. Budeme pracovať v troch skupinách:

  • začiatočníci pri školení získajú prvé skúsenosti s úpravami OpenStreetMap pomocou ID editora,
  • skúsenejší mapéri sa budú môcť naučiť program JOSM – voľne dostupný pokročilý editor pre OpenStreetMap,
  • pokročilí so znalosťami základov JOSM sa môžu vyškoliť na validátorov, ktorí kontrolujú výsledky práce ďalších maperov. Vyškoliť čo najväčší počet validátorov je aktuálne tá najdôležitejšia úloha mapathonov po celom svete. Sú nedostatkoví a dôležití, tak sa pridajte.

Srdečne pozývame aj skúsených užívateľov, ktorí už žiadne školenia nepotrebujú a chcú len nerušene mapovať. Ak patríte do tejto skupiny dobrovoľníkov a chceli by ste sa pridať do organizačného tímu, tak sa o tom počas mapathonu radi s Vami porozprávame.

Podujatia počas GIS Day 2021

Čo potrebujete?

Nepotrebujete mať predchádzajúce skúsenosti. Všetky nástroje sú zadarmo a open source. Začiatočníci môžu prísť na Geografický ústav aj bez vlastného notebooku. Budeme mať k dispozícii počítačovú učebňu. Pokiaľ však chcete byť v jednej z pokročilejších skupín, potrebujete mať vlastný notebook a myš. Zabezpečíme bezdrôtový internet.

Mám si niečo pripraviť?

Pokiaľ ešte nemáte účet na OpenStreetMap, vytvorte si ho a vyplňte registračný formulár účastníka na Eventbrite. Ak chcete byť v skupine skúsenejších maperov, učiacich sa JOSM, je vhodné mať na počítači vopred nainštalovaný program JOSM (voľne na stiahnutie). Program vyžaduje nainštalovaný programovací jazyk Java. Pokiaľ chcete byť v skupine validátorov, potom majte aspoň základnú znalosť editora JOSM. Ideálne je preto najskôr absolvovať mapathon v skupine JOSM a na nasledujúcom mapathone prejsť k validátorom.

Teší sa na Vás Geografický ústav Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity, organizačný tím brnenských mapathonov (Kateřina Tajovská, Radim Štampach, Daniel Kašík, Miloslav Ofúkaný), členovia klubu AMAVET 962, dobrovoľníci Missing Maps Slovakia a pracovníci českej pobočky Lekárov bez hraníc.

Mapathon môžete zdielať cez Facebook, Instagram, LinkedIn, Mastodon, OSM Calendar, Trello, Twitter.

Pridaj komentár