• Úrad geodézie kartografie a katastra oslavuje Svetový deň geodetov a kartografov
  Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky (ÚGKK SR) organizuje 21. marca 2019 stretnutie pri príležitosti Svetového dňa geodetov a kartografov.Cieľ Cieľom stretnutia je informovať verejnosť o mapových podkladoch, údajoch a službách, ktoré je možné získať z rezortu geodézie, kartografie a katastra. Z prezentácií získate odpovede napríklad aj na tieto otázky:Bojíte sa o svoju nehnuteľnosť? Ponúkneme Vám riešenie. Kedy potrebujete geometrický plán? Vysvetlíme vám. Chcete si overiť vlastníka nejakej nehnuteľnosti? Ukážeme Vám, ako na to. Potrebujete základné mapové podklady? Povieme Vám, ako ich získať. Ktorý názov je oficiálny: Žiarska dolina alebo Smrečianska dolina? Vysvetlíme Vám, kde nájsť odpoveď. Chcete vedieť, ako geodeti určujú priestorovú polohu bodov v reálnom čase s centimetrovou presnosťou? Môžete si to s nami aj vyskúšať. Viete, že geodeti prispievajú aj do predpovedí počasia. Nie? Tak my Vám to vysvetlíme.História Svetový deň geodetov a kartografov bol oficiálne ustanovený minulý rok z iniciatívy Rady európskych geodetov (CLGE – Comité de Liaison des Géometres Européens, združuje najväčšie geodetické organizácie 38 štátov Európy) po dohode s Medzinárodnou federáciou geodetov (FIG – Fédération Internationale des Géometres, združuje vyše 100 národných profesijných geodetických organizácií a asociácií z 90 štátov sveta) a s Národnou spoločnosťou profesionálnych geodetov USA (NSPS – National Society of Professional Surveyors). Za tento deň bol dohodnutý 21. marec. Prvýkrát bol Svetový deň geodetov a kartografov spoločne oslávený všetkými tromi organizáciami v sídle Svetovej banky vo Washingtone 21.3.2018. Čas a miesto Stretnutie geodetov a kartografov je bezplatné a uskutoční sa vo štvrtok 21.3.2019 v čase 09:00 – 12:00 v zasadačke ÚGKK SR na 3. poschodí, Chlumeckého 2, Bratislava. Registrácia Vašu účasť nahláste najneskôr do 13. marca 2019 na matus.fojtl(zavinac)skgeodesy.sk. Zdroj: ÚGKK SR, teraz.sk Príspevok Úrad geodézie kartografie a katastra oslavuje Svetový deň geodetov a kartografov zobrazený najskôr GeoCommunity.sk. Read more »
 • Príďte si na Leica Tour 2019 pozrieť najnovšie GNSS a GIS technológie
  Spoločnosť GEOTECH Bratislava, s.r.o., ako výhradný zástupca popredného švajčiarskeho výrobcu Leica Geosystems, si vás dovoľuje srdečne pozvať na svoju každoročnú prezentačnú akciu Leica Tour, ktorá sa bude konať v dňoch 19. až 21. marca 2019. Príďte si pozrieť najnovšie technológie a riešenia pre vaše GEO aplikácie!Lokality Leica Tour 2019 odštartuje v utorok 19. 3. v košickom Hoteli Yasmin, v stredu 20. 3. pokračuje v martinskom Hoteli Victoria a vo štvrtok 21. 3. má finále v seneckom Hoteli Senec. Program začína každý deň o 8:30 a končí o 15:00. Spoločnosť GEOTECH Bratislava, s.r.o. organizuje od 19. do 21. marca 2019 v troch slovenských mestách bezplatnú prezentáciu výrobného programu značky Leica Geosystems. Program Leica Tour08:30 – 09:00 Registrácia 09:00 – 09:15 Leica a Geotech aktuálne – Marián Blaško 09:15 – 09:45 Aktuálna ponuka UMS – Miroslav Kováč 09:45 – 10:15 Softvérové novinky a podpora pre TPS – Andrej Vágo 10:15 – 11:00 Geodetické GNSS prístroje a SmartNet – Erik Frohmann 11:00 – 11:30 Prestávka, káva 11:30 – 12:10 GIS / mapovanie, UAV / drony – Erik Frohmann 12:10 – 12:45 Lidaretto, mobilné skenovanie – Erik Frohmann 12:45 – 13:45 Laserové skenovanie Leica Geosystems – Miroslav Kováč 13:45 – 15:00 Losovanie o ceny, diskusia, ukážky v teréne, občerstvenieJednotlivé prezentácie budú obohatené o skúsenosti a postrehy užívateľov prístrojov Leica Geosystems. Občerstvenie bude formou švédskych stolov a podávať sa budú nealko nápoje, káva. Traja vylosovaní účastníci získajú hodnotné darčeky. Na vyžiadanie organizátor vydá potvrdenie o školení pre Komoru geodetov a kartografov. Registrácia Vstup je pre všetkých akreditovaných účastníkov bezplatný, navyše traja vylosovaní účastníci získajú v tombole hodnotné darčeky. Stačí sa včas zaregistrovať. Pretože kapacita konferenčných miestností je obmedzená, budeme zaregistrovaným záujemcom posielať akreditácie. Tešíme sa na stretnutie s vami na Leica Tour 2019, Ing. Erik Frohmann, PhD. GEOTECH Bratislava s.r.o. Černyševského 26 851 01 Bratislava Príspevok Príďte si na Leica Tour 2019 pozrieť najnovšie GNSS a GIS technológie zobrazený najskôr GeoCommunity.sk. Read more »
 • Ponuka zahraničných pobytov Erasmus +
  Ponuka zahraničných pobytov Erasmus + pre akademický rok 2019/2020 Read more »
 • Pozvánka na konferenciu o využiteľnosti datasetov CORINE Land Cover
  Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v spolupráci s mediálnym partnerom AMAVET 962 vás pozýva na konferenciu CORINE Land Cover 2018: metodika, spracovanie, výstupy. Odborné podujatie sa uskutoční 28. marca 2019 v Banskej Bystrici.Konferencia je určená nielen pre odborníkov v oblasti geoinformatiky, diaľkového prieskumu Zeme a mapovania krajinnej pokrývky, ale aj pre akademickú obec a zástupcov z vedeckých inštitúcií. CORINE Land Cover je súčasťou Pan-Európskeho komponentu aktivity COPERNICUS. Jednou z úloh je mapovať stav a zmeny krajinnej pokrývky krajín Európy pomocou materiálov diaľkového prieskumu Zeme – z družicových snímok. Aktivity koordinuje Európska environmentálna agentúra. SAŽP koordinuje mapovanie krajinnej pokrývky na národnej úrovni. Projekt CORINE Land Cover bol realizovaný v roku 2018.Konferencia sa uskutoční v sídle SAŽP (Tajovského 28, Banská Bystrica) vo štvrtok 28.3.2019 od 10. hodiny. Program konferencie 10:00 Úvodný príhovor a otvorenie konferencie 10:00 – 10:30 Post-production verification of High Resolution Layers (HRL) for the 2015 reference year: Tree Cover Density, Dominant Leaf TypeNárodné lesnícke centrum: Ing. Maroš Sedliak, PhD. 10:30 – 11:00 Post-production verification of HRL for the 2015 reference year: GrasslandNárodné poľnohospodárske a potravinárske centrum: Ing. Michal Sviček, CSc., Ing. Pavol Bezák, RNDr. Boris Pálka, PhD. 11:00 – 11:30 Post-production verification of HRL for the 2015 reference year: Water and Wetness, ImperviousnessSAŽP: RNDr. Matej Masný, PhD., RNDr. Karol Weis, PhD., Ing. Jakub Fuska, PhD., RNDr. Daniel Kubinský, PhD. 11:30 – 11:45 Krátka prestávka na občerstvenie 11:45 – 12:45 CORINE Land Cover – metodika, spracovanie, referenčná vrstva 2018, využiteľnosť datasetov pre vedeckovýskumné a vzdelávacie účelySAŽP: Mgr. Ľuboš Balážovič, PhD., RNDr. Matej Masný, PhD., RNDr. Karol Weis, PhD., Ing. Jakub Fuska, PhD., Ing. Veronika Fusková, PhD., Mgr. Jozef Drugda, RNDr. Peter Koleda, PhD., RNDr. Daniel Kubinský, PhD. 12:45 – 13:15 Verifikácia a kvalitatívne hodnotenie vrstiev Urban AtlasSlovenská akadémia vied: Ing. Daniel Szatmári, PhD., RNDr. Monika Kopecká, PhD., RNDr. Ján Feranec, DrSc. 13:15 – 13:45 Urban Atlas EnrichmentSAŽP: Mgr. Richard Pouš, PhD., Mgr. Ľuboš Balážovič, PhD. 14:00 Ukončenie konferencie  Príspevok Pozvánka na konferenciu o využiteľnosti datasetov CORINE Land Cover zobrazený najskôr GeoCommunity.sk. Read more »
 • Nová monografia o krajinnej pokrývke
  Feranec, J., Oťahel, J., Kopecká, M., Nováček, J., Pazúr, R. (aut.) / Petrovič, J., Kolář, J. (ed.) KRAJINNÁ POKRÝVKA SLOVENSKA A JEJ ZMENY V OBDOBÍ viac » Read more »
 • Nová učebnica o aktuálnych trendoch vo výskume krajinnej pokrývky
  Falťan, V., Oťaheľ, J., Gábor, M., Ružek, I. METÓDY VÝSKUMU KRAJINNEJ POKRÝVKY Univerzita Komenského v Bratislave, 2018, 123 s. V období intenzívneho ekonomického rozvoja sa viac » Read more »
 • 1. Geografická kvapka krvi 20. 2. 2019
  1. Geografická kvapka krvi Po úspešnom nultom ročníku sa geografi opäť vyberú darovť krv. Pridajte sa k nám. Ďalšie informácie Vám v prípade potreby poskytnú Ján Šašak a Loránt Pregi. Read more »
 • GKÚ Prešov hľadá spolupracovníkov pre letecké laserové skenovanie
  Prešovská pobočka Geodetického a kartografického ústavu Bratislava hľadá spolupracovníkov pre tím „LIDAR“. Pracovnou náplňou bude spracovanie, analýza, správa, kontrola a vyhodnocovanie údajov leteckého laserového skenovania.Miesto výkonu práce Geodetický a kartografický ústav Bratislava – pracovisko Prešov, Suvorovova 2a, Prešov Pracovný pomertrvalý pracovný pomerFinančné ohodnoteniepodľa Zákona č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, príloha č. 3, doplnený zákonom č.318/2018 Z.z. platným od 1.1.2019Pracovná náplňspracovanie, analýza a správa údajov leteckého laserového skenovania kontrola a vyhodnocovanie údajov z leteckého laserového skenovania pracuje sa prevažne s ArcGIS Pro, LP360Požiadavky na zamestnancaukončené vysokoškolské vzdelanie zamerané na geodéziu, kartografiu, GIS výhodou technické myslenie zodpovedný a aktívny prístup k práci, schopnosť pracovať aj samostatneKontaktná osobaživotopisy posielať na klaudia.zrelakova(zavinac)skgeodesy.skPracovný pohovorpohovory s vybranými záujemcami sa budú konať začiatkom februára 2019 na pracovisku v Prešovedátum a čas bude upresnenýZdroj: GKÚ Prešov Príspevok GKÚ Prešov hľadá spolupracovníkov pre letecké laserové skenovanie zobrazený najskôr GeoCommunity.sk. Read more »
 • Predbežné informácie k zahraničnej exkurzii 2019
  Zverejnili sme predbežné informácie k zahraničnej exkurzii 2019. Tentokrát máme v pláne navštíviť Benelux. Tešíme sa na Vašu účasť. Read more »
 • Konferencia IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie
  Konferencia IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie V dňoch 29. 11. - 1. 12. 2018 sa vo Vysokých Tatrách konala konferencia pre učiteľov základných škôl k národnému projektu IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie.  Jedným z cieľov tohto projektu je inovácia vzdelávania prírodovedných predmetov, matematiky a informatiky na základných a stredných školách na Slovensku. Konferencie sa zúčastnili zástupcovia všetkých prírodovedných predmetov, teda fyziky, chémie, biológie a geografie ako aj matematiky a informatiky. Za geografiu sa na konferencii zúčastnili RNDr. Stela Csachová, PhD., doc. RNDr. Ján Kaňuk, PhD. a Mgr. Veronika Ondová z Ústavu geografie PF UPJŠ v Košiciach, RNDr. Bohuslava Gregorová, PhD. z Katedry geografie a geológie FPV UMB v Banskej Bystrici a Mgr. Matej Vojtek, PhD. z Katedry geografie a regionálneho rozvoja FPV UKF v Nitre.V rámci tohto projektu bolo okrem iného vypracovaných 120 metodík (modelov vyučovacích hodín), z ktorých 60 je určených pre druhý stupeň základných škôl. Na konferencii diskutovali tvorcovia metodík a učitelia o inováciách v školskej geografii. V rámci tohto podujatia boli prezentované jednotlivé metodiky, ako aj skúsenosti s ich overovaním. Účastníkov konferencie (nie len geografie) veľmi zaujala aj ukážka bezpilotných leteckých zariadení a ich aplikácií v rôznych oblastiach.  Na konferencii sa podarilo vytvoriť konštruktívnu atmosféru s otvorenou diskusiou. V rámci nej sa pomenovali rôzne problémy, ktoré súvisia s riešením projektu. Väčšina týchto problémov má spoločný menovateľ, ktorým je administratívna náročnosť a byrokracia. Na druhej strane učitelia ocenili prácu tvorcov metodík ako aj dobrú spoluprácu a komunikáciu s projektovými manažérmi. V záverečnej sekcii boli prezentované názory učiteľov za jednotlivé predmety. Za geografiu vystúpila Mgr. Daniela Petrušová zo Základnej školy Československej armády v Prešove, ktorá skonštatovala, že projekt priniesol do vyučovacieho procesu veľmi pozitívne prvky v podobe bádateľsky orientovaného vyučovania a osvojovania si viacerých zručností. Ako ďalej uviedla: „Sama sa teším na hodiny, v ktorých overujem jednotlivé metodiky. Žiaci sa na hodine „hrajú“ a ani si neuvedomujú, že sa pri tom učia. Dokážu pochopiť na prvý pohľad zložité a komplexné veci, ktoré by sa klasickým spôsobom učili ťažko. Do vyučovania sú žiaci vtiahnutí cez rôzne aktivity. Je veľmi pekné vidieť žiakov, ako si sami tvoria definície a živo diskutujú o preberanej téme. Pre učiteľa je veľkou motiváciou, keď sú žiaci smutní z toho, že sa hodina skončila. Odporúčam aj mojim kolegom z iných škôl, aby si vyskúšali takýto spôsob vyučovania. Tento projekt nie je iba o nových metódach, ale aj zmene prístupu k vyučovaniu a aktualizácii obsahu vzdelávania. Zapojenie sa do projektu mi dalo nové impulzy aj pre môj kariérny rast. Okrem kontinuálneho aktualizačného vzdelávania vnímam ďalší benefit v tom, že som svoju druhú atestačnú prácu postavila práve na bádateľsky orientovaných aktivitách. Čo je však najväčšie pozitívum, tento projekt mi pomohol zmeniť pohľad na to, ako by sa malo učiť v súčasnosti. Vytrhlo ma to zo stereotypu. Verím, že sa do budúcnosti podarí zabezpečiť udržateľnosť tohto projektu.“ Skúsenosti autorov metodík a učiteľov potvrdili, že tento projekt je príležitosťou pre uplatňovanie zmien vo vyučovaní geografie na základných školách, a to najmä v oblasti rozvoja geografických zručností s podporou digitálnych technológií. Read more »
 • Opustil nás prof. Košťálik
  Read more »
 • Cestovateľská prednáška doc. Hochmutha - Washington D.C.
  Cestovateľská prednáška doc. Hochmutha - Washington D.C. Po sérii cestovateľských prednášok z exotických destinácií ako Yucatán, Belize, Sečuán, Bali či Thajsko Vám Košická pobočka Slovenskej geografickej spoločnosti prináša prednášku o hlavnom meste Spojených štátov Amerických. Hoci ide o hlavné mesto svetovej veľmoci, vieme o ňom pomerne málo. Nenechajte si újsť príležitosť dozvedieť sa viac z úst skúseného cestovateľa a geografia doc. Hochmutha. Read more »
 • V centrále ESA sme úspešne uzavreli projekt SURGE
  Kolegovia Jaroslav Hofierka a Michal Gallay 15.11.2018 v Ríme v centrále Európskej vesmírnej agentúry pre observáciu Zeme prezentovali výsledky projektu SURGE.Riešiteľský tím z Ústavu geografie UPJŠ vyvinul algoritmus pre modelovanie teploty povrchu v meste Košice použijúc 3D model mesta a časový rad multispektrálnych dát družicovej misie Sentinel 2. Súčasťou výskumu bol monitoring stromovej zelene v Košiciach pomocou pozemného laserového skenovania a družíc Sentinel 2A a 2B.Vypočítaná teplota v povrchu bez stromov a pod stromami v kelvinoch pre okolie Good Angels arény na Moyzesovej ulici. Predstavením celého projektu pred zástupcami ESA sme zavŕšili dvojročnú štúdiu uskutočiteľnsoti, ktorá bola jedným z kontraktov v rámci 1. výzvy PECS pre Slovensko ako krajinu spolupracujúcu s ESA. Výsledky boli publikované napríklad:HOFIERKA, J., GALLAY, M., KAŇUK, J., ŠUPINSKÝ, J., ŠAŠAK, J. (2017). High-resolution urban greenery mapping for micro-climate modelling based on 3D city models. The International Archives of the Photogrammetry, Remote Sensing and Spatial Information Sciences (ISPRS Archives), XLII-4/W7, 7-12. (3D Geoinfo Conference, Melbourne, Australia) KAŇUK, J., GALLAY, M., HOFIERKA, J., ŠAŠAK, J., ŠUPINSKÝ, J., SEDLÁK, V., GESSERT, A., 2017. Monitoring dynamics of urban greenery for more accurate solar radiation mdoelling in urban landscape. In: Inspektor, T., Horák, J., Růžička, J. (Eds.) Symposium GIS Ostrava 2017, Geoinformatika v pohybu, 22. - 24. March 2017. VŠB - Technická univerzita Ostrava, Czech Republic. ONAČILLOVÁ, K., GALLAY, M. 2018. Spatio-temporal analysis of surface urban heat island based on LANDSAT ETM+ and OLI/TIRS imagery in the city of Košice, Slovakia. Carpathian Journal of Earth and Environmental Sciences. 13(2), 395 - 408. ONAČILLOVÁ, K., GALLAY, M. 2018 : Analysing relation of vegetation metrics derived from Sentinel 2 data and laser scanning data. GIS Ostrava 2018.  HOFIERKA, GALLAY, ... 2019: New tool for physically based land surface temperature modelling in GIS. IEEE Geoscience and Remote Sensing Letters. In preparation.  Read more »
 • Úspešné Medzinárodné geografické kolokvium v Danišovciach
  Úspešné Medzinárodné geografické kolokvium v Danišovciach 8. Medzinárodné geografické kolokvium v Danišovciach, na ktorom si Ústav geografie PF UPJŠ v Košiciach pripomenul 20. výročie svojho vzniku, je úspešne za nami. Viac sa dočítate v správe s fotoprílohou. Read more »
 • Najlepšia práca ŠVK na Slovensku za rok 2017/2018 je z Ústavu geografie
  Najlepšia práca Študentskej vedeckej konferencie za akademický rok 2017/2018 na Slovensku je z Ústavu geografie Literárny fond na základe rozhodnutia výboru Sekcie pre vedeckú a odbornú literatúru a počítačové programy udelil našej čerstvej doktorandke Martine Magdoškovej cenu za najlepšiu prácu Študentskej vedeckej konferencie za minulý akademický rok. Srdečne jej blahoželáme a zároveň dávame do pozornosti výsledky súťaže na Ústave geografie. Read more »
 • Pozvánka na prezentáciu publikácie autorov z Geografického ústavu SAV
  VEDA, vydavateľstvo SAV, Ústav krajinnej ekológie SAV a Geografický ústav SAV, Vás pozývajú na prezentáciu publikácií Využívanie vysokohorskej krajiny a jeho dôsledky na zmenu prostredia viac » Read more »
 • Doc. RNDr. Ján Feranec, DrSc. získal ocenenie SAV za špičkovú publikáciu
  Na pôde Kongresového centra SAV na zámku v Smoleniciach sa 3. júla 2018 uskutočnilo slávnostné oceňovanie vedeckých osobností SAV. Jeho súčasťou bolo aj oceňovanie autorov viac » Read more »
 • Vyšlo nové číslo Geografie Slovaca o transformácií a ochrane historickej kultúrnej krajiny
  Ira, V., Hanušin, J. (editori) PREMENY A OCHRANA HISTORICKEJ KULTÚRNEJ KRAJINY NA SLOVENSKU Geografický ústav SAV, 2017, 138 s. Jednotiacou témou siedmich príspevkov je problematika viac » Read more »
 • ArcGIS Indoors – Interiérové mapovanie od ESRI
  Esri, americký líder v oblasti GIS, pred niekoľkými dňami ohlásil sprístupnenie novej platformy ArcGIS Indoors, ktorá umožňuje interaktívne mapovanie interiérov korporátnych priestorov, polyfunkčných objektov, letísk, nemocníc či univerzít.Podľa stanoviska Esri, nová platforma integruje najmodernejšiu priestorovú technológiu, ktorá umožňuje používateľom získavať a následne zdieľať informácie polohe jednotlivých miestností, zariadení, núdzových východov, či konkrétnych kancelárií. ArcGIS Indoors prináša spracovanie dátových tokov v reálnom čase a priestorové nástroje, ktoré majú korporáciám a organizáciám pomôcť účelnejšie navrhovať svoj interiér. Systém ponúka správcom a vedeniu aktuálne spravodajstvo o stave objektov a zároveň umožňuje návštevníkom a zamestnancom získavať praktické informácie o budovách, v ktorých sa nachádzajú. Okrem toho umožňuje platforma aj správu a zobrazenie kľúčových bezpečnostných informácií ako napríklad umiestnenie a stav hasiacich zariadení spolu s dátumom ich poslednej kontroly.Podľa posledných správ by mala byť platforma ArcGIS Indoors publikovaná do konca roka 2018, pričom jej beta verzia bola sprístupnená od 9. do 13. júla 2018 počas 37. ročníka konferencie užívateľov Esri v americkom San Diegu. Príspevok ArcGIS Indoors – Interiérové mapovanie od ESRI zobrazený najskôr GeoCommunity.sk. Read more »
 • Vyšlo druhé číslo 70. ročníka Geografického časopisu
  Geografický časopis Volume 70, 2018, No. 2 Content: Rišová, K. – Pouš, R. Urban facilities in the quality of life research: a case study of viac » Read more »
 • Miloš Rusnák tretí v súťaži mladých vedeckých pracovníkov SAV do 35 rokov
  Mgr. Miloš Rusnák, PhD. z Geografického ústavu SAV získal tretie miesto v súťaži mladých vedeckých pracovníkov SAV do 35 rokov. Do súťaže, ktorá sa konala viac » Read more »
 • Program sekcie OpenGIS & OpenData na OSSConf 2018
  V rámci 10. ročníka žilinskej konferencie OSSConf sa v stredu 4. júla 2018 uskutočnia prednášky o otvorených geografických informačných systémoch (OpenGIS) a otvorených údajoch (OpenData). Po skončení sekcie bude nasledovať praktický seminár, venovaný mapovaniu polohopisu zo satelitných snímok pre potreby humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (Missing Maps mapathon). Prinášame časový plán sekcie a abstrakty prihlásených prednášok.Od pondelka 2. júla do stredy 4. júla 2018 sa v Žiline uskutoční 10. ročník konferencie OSSConf, ktorú organizuje Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Spoluorganizátormi podujatia sú Česko-slovenské združenie užívateľov TeXu (garant sekcie TeX a jeho priatelia) a AMAVET 962 (garant sekcie OpenGIS & OpenData). Môžete si prečítať súhrnné informácie o konferencii OSSConf 2018. Predbežný časový plán sekcie 08:30 Registrácia účastníkov 09:00 Privítanie účastníkov a predstavenie programu 1. blok OpenGIS – moderuje Adam Mydla09:15 Alžbeta Gardoňová (OpenGeoLabs): QGIS pre dennú GIS prax 09:45 Peter Márton (Fakulta riadenia a informatiky, Žilinská univerzita): Prvý rok s QGIS a otvoreným softvérom pre GIS vo vyučovaní 10:15 Miloslav Ofúkaný (AMAVET 962): Ako mi pomáha QGIS pri práci s komunitami10:30 – 10:45 prestávka10:45 Jan Růžička (Hornicko-geologická fakulta, VŠB – Technická univerzita Ostrava): Zapojení studentů VŠB-TUO do projektu PÁTRAČ 11:15 Adam Mydla (AMAVET 962): OpenStreetMap ako nástroj humanitárnej pomoci11:45 – 12:45 obedová prestávka 2. blok OpenData – moderuje Miloslav Ofúkaný13:00 Mariana Hurná (Mesto Prešov): Ako dať mestským dátam nový rozmer, katalóg OPEN DATA a OPEN geo DATA mesta Prešov (príbeh o poskytovaní údajov z databáz mesta prostredníctvom on-line dátových služieb, viac ako 60 datasetov) 13:45 Miloš Korenčiak (Solargis): Rastrové meteodáta v Pythone. Efektívne14:30 – 14:45 prestávka14:45 Martin Kalivoda (ÚGKK SR): Nový digitálny model reliéfu SR 15:15 Miroslav Ševčík (Geodetický a kartografický ústav Bratislava): Aktualizácia priestorových údajov v rezorte Úradu geodézie kartografie a katastra Slovenskej republiky 15:45 Tomáš Dekan (Geodetický a kartografický ústav Bratislava): Webové aplikácie a mapové služby v rezorte Úradu geodézie kartografie a katastra Slovenskej republiky16:15 Ukončenie sekcie prednášok 16:30 – 20:00 Missing Maps mapathon Prvý Missing Maps mapathonon v Žiline bude prebiehať na Katedre matematických metód a operačnej analýzy v miestnosti RA012. Ak máte záujem podporiť mapovanie polohopisu zo satelitných snímok pre potreby humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc/Médecins Sans Frontieres, potom si stiahnite plagát a vyveste ho na vašom pracovisku, v škole alebo pošlite elektronicky ďalším ľuďom. Záujemcov o účasť prosíme o registráciu. Ak chce ešte niekto prezentovať výsledky svojej práce na konferencii OSSConf 2018, potom nech do nedele 24. júna kontaktuje organizátora sekcie Mila Ofúkaného. V takom prípade abstakt pošle záujemca do štvrtka 28. júna. Abstrakty prihlásených prednášok Jáchym Čepický, Martin Landa, Oto Kaláb, Alžbeta Gardoňová: QGIS pre dennú GIS prax QGIS je open source nástroj pre spracovanie priestorových dát. Pripravovaná nová verzia 3.x prináša zmenu technológie a viac optimalizácie. Aj keď ide o komunitný projekt, tak jeho vývoj nie je živelný. Hlavné smerovanie určuje QGIS Project Steering Committee zložená z vývojárov a užívateľov. Proces je riadený pomocou roadmap, čo umožňuje užívateľom pripraviť sa na zmeny. Ďalej predstavíme nástroje pre efektívnejšiu prácu s väčším množstvom dát – grafický modeler, skriptovanie v jazyku Python a osvedčené zásuvné moduly. Ako praktickú časť ukážeme samotný skript, ktorý zreťazí niekoľko typických GIS úloh do jedného kroku. Poslednou časťou je uvedenie možností ako sa lepšie zoznámiť s QGIS a ďalšími otvorenými nástrojmi a zjednodušiť ich nasadenie v dennej praxi. Peter Márton: Prvý rok s QGIS a otvoreným softvérom pre GIS vo vyučovaní Pri vyučovaní predmetov zameraných na geografické informačné systémy má vyučujúci dve možnosti – používať komerčný softvér alebo otvorený softvér. Vyučujúci sa pre komerčný softvér rozhodne niekedy vzhľadom na rozsah dostupnej študijnej literatúry, tutoriálov a zákazníckej podpory, najmä ak nemá predchádzajúce vysokoškolské informatické vzdelanie. Dôležitá je samozrejme aj cena komerčného softvéru. V nedávnej minulosti sa výrazne zvýšila cena licencií balíka ArcGIS. Vzhľadom na to sme sa na Žilinskej univerzite rozhodli prejsť vo vyučovaní na otvorený softvér QGIS. Na Fakulte riadenia a informatiky máme za sebou práve prvý semester používania QGIS. V príspevku budú popísané skúsenosti, potreby a nápady vyučujúceho predmetu Geografické informačného systémy, ktorý je určený študentom študijného programu Inteligentné informačné systémy ako povinný predmet a študijného programu Informačné systémy ako povinne voliteľný predmet. Jan Růžička: Zapojení studentů VŠB-TUO do projektu PÁTRAČ V rámci projektu „Využití vyspělých technologií a čichových schopností psů pro zvýšení efektivity vyhledávání pohřešovaných osob v terénu (PÁTRAČ)“ vzniká geografický informační systém pro podporu pátrání po pohřešované osobě. Projekt je realizován v rámci programu „Bezpečnostní výzkum České republiky 2015 až 2020“. Hlavím řešitelem projektu je doc. Ing. Helena Chaloupková, Ph.D. z České zemědelské univerzity v Praze. Do projektu jsou zapojeni i studenti VŠB-TUO, jmenovitě Hynek Gerlich, Veronika Kocourková, Vendula Sládková a Tomáš Láslop. Cíle projektu jsou: Zvýšení efektivity rozhodovacích a řídících procesů při zahájení a provádění pátracích akcí pomocí nového software spolupracujícího s navigační technikou v terénu. Optimalizace přípravy kynologických pátracích týmů (KPT) podle vlivu způsobu práce KPT na únavu, vyčerpání a stres a tím na spolehlivost psů při pátrání. Využitelnost výsledků pro složky IZS zabývající se pátráním po pohřešovaných osobách v terénu (Policie ČR, Horská služba, Městské policie, HZS, občanská sdružení atd.). Studenti z VŠB-TUO jsou zapojeni do vývoje geografického informačního systému, který sestává z několika dílčích částí. Mezi hlavní části patří: Nástroj pro predikci pravděpodobnosti výskytu pohřešované osoby. Nástroj pro optimalizaci pátracích sektorů. Nástroj pro monitorování pátrání. Nástroj pro správu datového skladu. Za Policii ČR je do projektu zapojeno všech 14 krajů. Adam Mydla: OpenStreetMap ako nástroj humanitárnej pomoci OpenStreetMap je celosvetový projekt získavania a sprístupňovania mapových podkladov na nekomerčnej báze. Od začiatku v roku 2004 prešlo veľa času a projekt bol obohatený o nové technológie, postupy a myšlienky. Vďaka plodnej práci tisícov ľudí je dnes editovanie a využívanie mapy jednoduché až triviálne. Od roku 2014 evidujeme ďalšiu výzvu pre projekt OSM, poskytnutie kvalitných mapových podkladov aj v krajinách tretieho sveta zasiahnutých pohromami a konfliktmi. Ide o oblasti zanedbané komerčnou sférou, kde sa pohybujú pracovníci humanitárnych organizácií. Našťastie OSM túto úlohu zvláda a dnes aspoň z časti uľahčuje fungovanie humanitárnych misií. Mariana Hurná: Ako dať mestským dátam nový rozmer, katalóg OPEN DATA a OPEN geo DATA mesta Prešov (príbeh o poskytovaní údajov z databáz mesta prostredníctvom on-line dátových služieb, viac ako 60 datasetov) Cieľom je na jednom mieste sprístupniť údaje (poskytované už od roku 2011) formou používateľskej webovej aplikácie aj prostredníctvom on-line služieb spolu s popisom, definičnými a validačnými súbormi. Poskytovanie údajov je pre vybranú množinu datasetov bezplatné, nepretržité, neobmedzené a vždy aktuálne. 37 datasetov vo formáte JSON, XML, denne automaticky aktualizované. 25 datasetov vo formáte SHP, KML a geoJSON. Dáta sú prístupné v strojovo spracovateľnej forme s použitím otvorených štandardov a verejných licencií. Použitie je na rôzne prehľady a vizualizácie, porovnania, štatistiky a pod. s dopadom na zvyšovanie občianskej participácie na zlepšovaní otvoreného vládnutia a spravovania vecí verejných. Miloš Korenčiak, Branislav Čief: Rastrové meteodáta v Pythone. Efektívne Ako spracovávame a ukladáme veľké maticové dáta (desiatky TB) pomocou programu Python @Solargis? Meteodata otestoval náš Python backend niekoľkokrát: špeciálna harmonizácia formátu výmeny, tlmený výkon, efektívne ukladanie / čítanie / archivácia početných polí v netCDF4. Prednáška sa zameriava na praktické využitie súborov netCDF4 – ako ich optimalizovať pre rôzne typy čítania / písania, aké sú limity formátu a prečo segmentovať archív. Martin Kalivoda a kol.: Nový digitálny model reliéfu SR Úrad geodézie, kartografie a katastra SR (ÚGKK SR) v zmysle zákona NRSR č. 215/1995 o geodézii a kartografii plní úlohy štátu pri zabezpečovaní geodetických a kartografických činností. Zabezpečuje tvorbu, prevádzkovanie a poskytovanie informácií a údajov z informačného systému geodézie, kartografie a katastra (IS GKK). Príspevok má za úlohu oboznámiť verejnosť o stave verejného obstarávania a plánoch poskytovania nového digitálneho modelu reliéfu Slovenskej republiky (DMR 5.0) tvoreného metódou leteckého laserového skenovania. Ďalej sú špecifikované kvalitatívne a iné parametre mračien bodov a z nich vygenerovaného DMR. Mračná bodov zozbierané s hustotou minimálne 5 bodov posledného odrazu na m2, s výškovou strednou chybou mh ≤ 0,15 m, klasifikované do triedy „ground“ so spoľahlivosťou 99,5 % poslúžia na tvorbu kvalitného národného DMR s priestorovým rozlíšením 1 m, ktorý nájde svoje uplatnenie medzi orgánmi štátnej správy a samosprávy, vo výskumnom a súkromnom sektore. Miroslav Ševčík: Aktualizácia priestorových údajov v rezorte Úradu geodézie kartografie a katastra Slovenskej republiky Rezort geodézie kartografie a katastra spravuje tri základné informačné systémy – informačný systém katastra nehnuteľností (ISKN), informačný systém geodetických základov (ISGZ) a základnú bázu údajov pre geografický informačný systém (ZBGIS). Geodetický a kartografický ústav Bratislava (GKÚ BA) ako podriadená organizácia zabezpečuje aktualizáciu, správu a poskytovanie referenčných priestorových údajov, definovaných katalógom tried objektov ZBGIS, vrátane geografického názvoslovia, administratívneho členenia a geodetických referenčných bodov, súčasťou sú aj ortofotosnímky a digitálny model reliéfu. Vzhľadom na rýchlo sa meniaci vzhľad krajiny predovšetkým vplyvom ľudskej činnosti, je potrebné zbierať a aktualizovať priestorové údaje takými metódami, ktoré sú vysoko efektívne, výkonné a rýchle. Úlohou aktualizácie je preveriť existenciu a správnosť všetkých objektov a ich atribútov získaných k danému časovému horizontu a zaznamenať zmeny, ako je vznik nového objektu, zmena vlastností existujúceho objektu alebo zánik objektu. Tomáš Dekan: Webové aplikácie a mapové služby v rezorte Úradu geodézie kartografie a katastra Slovenskej republiky V roku 2017 bola uvedená do prevádzky nová verzia webovej mapovej aplikácie Mapový klient ZBGIS, ktorá umožňuje vizualizáciu a interaktívnu prácu s údajmi ZBGIS, digitálnymi údajmi katastra nehnuteľností, registra adries, referenčnými geodetickými bodmi, rastrovými mapami ako aj s digitálnym modelom reliéfu, ortofotosnímkami a geografickými názvami. Ďalšou formou poskytovania údajov ZBGIS a katastra nehnuteľností sú webové mapové služby publikované podľa OGC štandardov (WMS, WMTS, WFS, WCS). V roku 2017 boli tiež spustené nové verzie Konverznej služby poskytujúcej konverziu údajov priestorových informácií medzi vybranými formátmi a Rezortnej transformačnej služby, ktorá vykonáva autorizovanú transformáciu súradníc bodov medzi vybranými geodetickými referenčnými systémami prostredníctvom internetového portálu. Oproti predchádzajúcej verzii sú vylepšené o nové funkcie, formáty, súradnicové systémy a transformácie. Ďalšou dôležitou aplikáciou je Vyhľadávacia služba, ktorá slúži na vyhľadávanie a prezeranie metaúdajových záznamov o dátových sadách a službách rezortu ÚGKK SR. Organizovanie konferencie OSSConf 2018 a Prvého Missing Maps mapathonu v Žiline bolo podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Príspevok Program sekcie OpenGIS & OpenData na OSSConf 2018 zobrazený najskôr GeoCommunity.sk. Read more »
 • Pozvánka na prednášku prof. Hubu
  Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia si Vás dovoľujeme pozvať na prednášku prof. Mikuláša Hubu, ktorá sa uskutoční na podujatí Globálne Environmentálne problémy v Agende viac » Read more »
 • Zoznam príspevkov 11. ročníka Fóra mladých geoinformatikov vo Zvolene
  V piatok 25. mája 2018 sa na Technickej univerzite vo Zvolene uskutoční 11. ročník vedeckej konferencie Fórum mladých geoinformatikov s medzinárodnou účasťou. Predbežne je prihlásených desať odborných prednášok a jeden poster od študentov doktorandského štúdia a mladých vedecko-výskumných pracovníkov so zameraním na geoinformatiku.Fórum mladých geoinformatikov 2018 organizujú doktorandi a mladí vedecko-výskumní pracovníci z Katedry hospodárskej úpravy lesov a geodézie na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene. Medzi partnermi je aj združenie AMAVET klub č. 962, ktoré prinieslo fotogalériu z minulého ročníka konferencie a zorganizovalo prvý zvolenský Missing maps mapathon. Základným výstupom vedeckej konferencie bude recenzovaný online zborník a vybrané príspevky budú uverejnené v recenzovaných odborných časopisoch Kartografické listy a Geodetický a kartografický obzor. Prihlásené príspevkyJaroslava Čermáková, Martin Boltižiar (Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre): Vzťah zmien krajinnej štruktúry a pôdnych druhov na príklade okresu Nitra Andrea Procházková, Petr Hrůza, Tomáš Mikita, Nataliya Tyagur, Zdenek Krejza, Miloš Cibulka, Zdeněk Patočka (Mendelova univerzita v Brne): Srovnání různých bezkontaktních metod pro monitoring poškození vozovek lesních cest Martin Slavík (Česká zemědělská univerzita v Praze): Využití dronů pro získávání doplňujících inventarizačních dat na úrovni porostu Ladislav Andrášik (Technická univerzita vo Zvolene): Hodnotenie ekosystémových služieb vo vybranej časti Rimavskej kotliny Filip Pružinec, Tomáš Štefanička (Slovenská technická univerzita v Bratislave): GIS inteligentného verejného osvetlenia – poster Martin Zápotocký, Stanislava Vranová (Technická univerzita vo Zvolene): Geo-questionnaire application for forest tourism management: A case study for Slovakia Abdelrahman Eltahhan, Sangey Pasang (Masarykova Univerzita v Brne, Damanhour University): Comparison and analysis of landscape ecology in Bílovice nad Svitavou Czech Republic Radovan Pondelík (Technická univerzita vo Zvolene): Možnosti využitia GIS pri hodnotení ekosystémových služieb Daniel Paluba, Přemysl Štych, Josef Laštovička (Univerzita Karlova Praha): Porovnanie klasifikačných algoritmov Maximum Likelihood a Support Vector Machine nad Landsat 8 a Sentinel-2 dátami: prípadová štúdia na mapovanie krajinnej pokrývky bývalých vojenských obvodov Ralsko a Brdy Momo Amadu Alhasan, Miloslav Hub, Aga G. M. (Univerzita Pardubice): GIS and digital property addressing system to formalize Ghana’s urban growth Martin Václav Marek (České Dráhy): Využití geoinformačního systémů při správě majetku ve společnosti České dráhy, a.s.Informácie pre autorov Uzávierka pre odoslanie recenzovaných príspevkov (šablona) v slovenskom/českom alebo anglickom jazyku je 6. máj. Rozsah príspevku v kategórii postery je max. 8 strán a pre prezentácie max. 10 strán. Pre prezentáciu príspevku bude na konferencii autorom (prehlásenie) vyhradený čas max. 15 minút v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku. Prihlasovanie účastníkov Vďaka podpore partnerov podujatia, autori príspevkov vložné neplatia. Prezentujúci autor má zdarma obed a občerstvenie počas prestávok. Odborná verejnosť je na podujatí vítaná. V prípade záujmu o pasívnu účasť prosím vyplňte prihlášku a uhraďte vložné vo výške 10 eur. Pre študentov je pasívna účasť bezplatná. V prípade záujmu o ubytovanie je cena ubytovania 12€ (internát) alebo 15€ (nadštandartná časť internátu). Svoj záujem/nezáujem o účasť na konferencii môžete vyjadriť aj vo facebook udalosti. Príspevok Zoznam príspevkov 11. ročníka Fóra mladých geoinformatikov vo Zvolene zobrazený najskôr GeoCommunity.sk. Read more »
 • Vyšla Rozšírená legenda Urban Atlas 2012
  Szatmári, D., Kopecká, M., Feranec, J., Sviček, M. ROZŠÍRENÁ LEGENDA URBAN ATLAS 2012. Geografický ústav SAV, 2018, 48 s. Fulltext   Rozšírená legenda Urban Atlas viac » Read more »
 • Pozývam Vás na konferenciu zameranú na problémy súvisiace so starnutím
  V dňoch 27.-28. júna 2018 sa v Bratislave na Univerzite Komenského, Šafárikovo námestie 6, uskutoční medzinárodná interdisciplinárna konferencia Knowledge for Ageing Society – Contextualising Ageing, viac » Read more »
 • GEOTECH Bratislava pozýva geodetických nadšencov na Leica Tour 2018
  Spoločnosť GEOTECH Bratislava, s.r.o., ako výhradný zástupca popredného švajčiarskeho výrobcu Leica Geosystems, si vás dovoľuje srdečne pozvať na svoju každoročnú prezentačnú akciu Leica Tour, ktorá sa bude konať v dňoch 4. až 6. apríla 2018. Príďte si pozrieť najnovšie technológie a riešenia pre vaše GEO aplikácie!Lokality Leica Tour 2018 odštartuje v stredu 4. 4. v košickom Hoteli Yasmin, vo štvrtok 5. 4. pokračuje v martinskom Hoteli Turiec a v piatok 6. 4. má finále v bratislavskom Hoteli Chopin. Program začína každý deň o 8:30 a končí o 15:00. Spoločnosť GEOTECH Bratislava, s.r.o. organizuje od 4. do 6. apríla 2018 v troch slovenských mestách bezplatnú prezentáciu výrobného programu značky Leica Geosystems. Program Leica Tour08:30 – 09:00 Registrácia 09:00 – 09:30 Aktuálny výrobný program Leica 09:30 – 10:00 Totálne stanice, novinky, servis a podpora 10:00 – 10:30 Prestávka, káva 10:30 – 11:30 GNSS 11:30 – 11:50 Prezentácia GIS 11:50 – 12:20 Laserové skenovanie 12:20 – 15:00 Občerstvenie, diskusia, ukážky v teréneJednotlivé prezentácie budú obohatené o skúsenosti a postrehy užívateľov prístrojov Leica Geosystems. Občerstvenie bude formou švédskych stolov a podávať sa budú nealko nápoje, káva. Traja vylosovaní účastníci získajú hodnotné darčeky. Na vyžiadanie organizátor vydá potvrdenie o školení pre Komoru geodetov a kartografov. Registrácia Vstup je pre všetkých akreditovaných účastníkov bezplatný, navyše traja vylosovaní účastníci získajú v tombole hodnotné darčeky. Stačí sa včas zaregistrovať. Pretože kapacita konferenčných miestností je obmedzená, budeme zaregistrovaným záujemcom posielať akreditácie. Tešíme sa na stretnutie s vami na Leica Tour 2018, Ing. Erik Frohmann, PhD. GEOTECH Bratislava s.r.o. Černyševského 26 851 01 Bratislava Príspevok GEOTECH Bratislava pozýva geodetických nadšencov na Leica Tour 2018 zobrazený najskôr GeoCommunity.sk. Read more »
 • Koho stretnete na 11. ročníku Fóra mladých geoinformatikov vo Zvolene?
  Fórum mladých geoinformatikov je vedecká konferencia, určená pre interných a externých študentov doktorandského štúdia a mladých vedecko-výskumných pracovníkov s odborným zameraním na geoinformatiku, kartografiu, diaľkový prieskum Zeme a príbuzné disciplíny. Jej 11. ročník sa uskutoční v piatok 25. mája 2018 na Technickej univerzite vo Zvolene.Fórum mladých geoinformatikov 2018 organizujú doktorandi a mladí vedecko-výskumní pracovníci z Katedry hospodárskej úpravy lesov a geodézie na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene. Základným výstupom podujatia bude recenzovaný online zborník a vybrané príspevky budú uverejnené v recenzovaných odborných časopisoch Kartografické listy a Geodetický a kartografický obzor. Pre autorov Do 1. apríla je potrebné poslať prihlášku vrátane abstraktu. Uzávierka pre odoslanie recenzovaných príspevkov v slovenskom/českom alebo anglickom jazyku je 6. máj. Rozsah príspevku v kategórii postery je max. 8 strán a pre prezentácie max. 10 strán. Pre prezentáciu príspevku bude na konferencii vyhradený čas max. 15 minút v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku. Garant konferencie:prof. Ing. Ján Tuček, CSc.Organizačný výbor:Ing. Michal Antal Ing. Alžbeta Grznárová Ing. Milan Hunčaga Ing. Zuzana Slatkovská Ing. Martin ZápotockýDôležité termíny:01. 04. 2018 zaslanie predbežných prihlášok vrátane abstraktov 06. 05. 2018 uzávierka pre odoslanie recenzovaných príspevkov 25. 05. 2018 Fórum mladých geoinformatikov 2018Registrácia geoinformatikov Registrácia bude sprístupnená od 15. februára 2018. Vďaka podpore partnerov podujatia, autori príspevkov vložné neplatia. Prezentujúci autor má zdarma obed a občerstvenie počas prestávok. Odborná verejnosť je na podujatí vítaná. V prípade záujmu pasívnej účasti je potrebné uhradiť vložné vo výške 10 eur, pre študentov je pasívna účasť bezplatná. V prípade záujmu o ubytovanie bude cena ubytovania 12€ (internát) alebo 15€ (nadštandartná časť internátu). Medzinárodný charakter vedeckej konferencie Koho stretnete na 11. ročníku Fóra mladých geoinformatikov? Na túto otázku nepoznám momentálne odpoveď, avšak minulý rok som sa vo Zvolene stretol so zhruba 30 účastníkmi (pozri program 10. ročníka a fotogalériu), ktorí zastupovali okrem domácej univerzity tieto ďalšie organizácie: Mendelova univerzita Brno, Slovenská agentúra životného prostredia, Slovenská poľnohospodárska univerzita Nitra, Univerzita Pardubice, VŠB-TU Ostrava, YMS, Žilinská univerzita. Miloslav Ofúkaný, vedúci AMAVET klubu č. 962 Príspevok Koho stretnete na 11. ročníku Fóra mladých geoinformatikov vo Zvolene? zobrazený najskôr GeoCommunity.sk. Read more »
 • E-shop BezPilotne.sk ponúka drony a geotechniku
  Spoločnosť SGS Holding a.s. pridala do svojho portfólia služieb nový e-shop BezPilotne.sk, ktorý ponúka techniku, príslušenstvo a náhradné diely pre geodetov, GIS odborníkov, stavebníkov a záujemcov o profesionálne drony.Čo vás čaká? BezPilotne.sk sa zameriava na výrobky od popredných svetových výrobcov Trimble, senseFly, Seco, Stonex či Spectra Precision. V ponuke sú kompletné sady pripravené na okamžité meranie pre geodetov, prístrojové vybavenie pre poľnohospodárov, lesníkov, GIS špecialistov, lasery pre stavebníkov, či príslušenstvo a spotrebný materiál ku všetkým prístrojom. Čerešničkou sú špičkové drony od profesionálov zo švajčiarskeho senseFly. SGS Holding spolupracuje s akademickou obcou na výskumných projektoch, výsledkom čoho sú nové postupy, ktoré aplikuje do praxe. Každodenné akcie V e-shope nájdete každý deň akciové produkty so zľavami, ktoré v bežnom predaji nedostanete. Web prináša nové technológie priamo k používateľom za dostupné ceny a pomáha zákazníkom využiť modernú techniku na zvýšenie produktivity. BezPilotne.sk je e-shop s geotechnikou od popredných výrobcov Servis a technická podpora Spoločnosť SGS Holding si uvedomuje, že predajom výrobku sa pre nich obchodný vzťah nekončí. V prípade odstránenia akýchkoľvek chýb spolupracuje priamo s autorizovanými servismi. Jej pracovníci poskytujú kalibrácie, overený a cenovo výhodný servis nielen počas záručnej doby ale aj po jej skončení. Určite oceníte ich telefonickú a e-mailovú technickú podporu, keď počas merania budete potrebovať vyriešiť problém.Príspevok E-shop BezPilotne.sk ponúka drony a geotechniku zobrazený najskôr GeoCommunity.sk. Read more »